10 Ağustos 2009 Pazartesi

ARICILIKTA VE MAKİNA EKİPMANIN ÖNEMİ
Kırsal kalkınma programı çerçevesinde %50 sini devletin hibe olarak verdiği makinalarla ilk sağımı gerçekleştirdik.Sır alma, 8 'li süzme ve dinlendirme kazanı olarak üç adet makinayı üzün uğraşlardan sonra Bursa'dan civan arıcılıktan aldık .Makinalar sağımımızı oldukça rahatlattı .Gerçi çerçevelerdeki bazı sorunlardan kaynaklanan aksaklıklar olsada önümüzdeki sezona kadar bu çerçeveleride yenilemeye çalışacağız.

Ama birgerçek var makina yorucu olan sağım işimizi sonderece rahatlattı ,belki zaman olarak çok fazla hızlanmadık ama hiç yorulmadık desem yeridir nedenmi kısaca bir günümüz şöyle geçti .

Sabah 8' de kahvaltımızı yapmış olup işe başlandı ben ve iki arkadaş kovanlardan 5 kasa bal alıp çadıra götürene kadar çadırdaki arkadaşlar bir önceki gün sağılan balı dinlendirme kazanından tenekelere doldurup ,süzulmesi için bırakılan sırları toparladıktan sonra süzme işine başlıyorlar, öğleye kadar yaklaşık 30 peteğin balını alıp ana konturollerini yaptıktan sonra kuluçkalığın duzenleme işi bitiriliyor,tabi çadırdakiler balı bu kadar hızlı süzemediğinden biz biraz dinlenmeye çekiliyoruz ,12 civarlarında yemek yapılması için ahçı başı lojmana gidip yemeyi hazırlıyor öğlen yemeyi yenip çaylar içildikten sonra tekrar arılığa geliniyor ve makinelar başlıyo çalışmaya ortalama günde 50 arının balı alıyoruz fazla acele etmiyoruz çünkü vaktimiz müsait 7 civarlarında paydos edip köye gidiyor yemekten sonra kahvede başlıyorum muhabbete .

İşte böyle artık eziyet değil zevkle iş yapma zamanı tabi en önemlisi bereketli olması .

Sezon fazla ballı geçmedi ama 8'inci ayda olmamıza rağmen kovanlarda ortalama 7 çıta yavru var ve arılar hala çok güçlü ayrıca fazlasıyla polen stoklamışlar ,polenlerin birçoğunun üzerini bal varmış gibi sırlama yapmışlar,yukardaki resme dikkat ederseniz çıtanın nerdeyse yarısına yakını polenli sırrını almadan anlamak oldukça zor ancak dikkatli bakıldığında farkediliyo tabi bu durum bal biktarında oldukça etkili oldu.


2 yorum:

ALİ TÜRK dedi ki...

Bu sene ilk defa arıcılığımıza yeni makinalar girdi. Bunlardan en önemlisi çıtayı bir seferde iki yüzünü süzebilen sağım makinası.

Elektirikli olmayan ellen çalıştırılan 8 li makinalarda var, bu makinada bir seferde petek balın iki yüzünü süzmekte.

Sır alma makinaları çıtalar tam şişkin degilse süzme makinası kadar etkili degil ama genede işi çok hafifletip zaman kazandırıyorlar. Her geçen gün daha gelişmişi çıkacak inşallah.

ÜNAL MARKET dedi ki...

Ali abi sana katılıyorum makinalar işimizi kolaylaştırdıkça bizde daha fazla arı yapma olanağı bulabiliriz.Benim aldığım sır makinesinde çıtanın şişkinliği pek farketmiyor ama dolu ve sırlı olması gerekiyor ,zaten sırlanmamış çıtaları makinaya koymaya gerek olmuyor az sırlanmışlarda tarakla kolayca elden geçiyor.